Klubová výstava KCHN ČR — Brno — 23.3.2019

Klubová výstava se zadáváním titulů Klubový vítěz, Klubový vítěz mladých a Klubový vítěz veteránů se konala v brněnském hotelu Myslivna, jehož prostory využil náš klub na pořádání výstavy již v lednu loňského roku a byli jsme zde opět velmi spokojeni.

Přihlášeno bylo dohromady 58 psů a fen obou klubových plemen, 26 peruánských naháčů všech velikostních rázů, přičemž nejpočetněji byla zastoupena střední velikost, 18 číňanů bez srsti a 14 osrstěných. U obou plemen jsme pak mohli vidět zástupce všech věkových kategorií od štěňátek až po veterány a opravdu se bylo na co dívat. Bylo skvělé, vidět v kruhu skutečně krásné veterány, ať číňany nebo peruány, ve skvělé kondici, což zdůraznily i obě rozhodčí. Nejstarší zúčastněná veteránka, holá číňanka Aranka Gabri-Aki, kterou si mnozí z nás pamatují ještě jako štěňátko v kruhu dokázala, že i bezmála patnáctiletá psí babička se dokáže prezentovat jako za mlada. Vystavovatelé se sem sjeli ze všech koutů naší vlasti a nechyběli ani vystavovatelé ze zahraničí.

Na posuzování peruánů přijala pozvání rozhodčí paní Lenka Frnčová a na číňánky MVDr. Ing. Veronika Kučerová Chrpová Ph.D. Obě rozhodčí byly příjemné, velmi citlivě přistupovaly ke psům a svá rozhodnutí jasně a srozumitelně vysvětlovaly, což bylo opravdu sympatické. K vystavovatelům přistupovaly obě stejně tak velmi mile. Celé posuzování probíhalo hladce a bez jakýchkoliv prodlev. Po celou dobu vládla v sále příjemná atmosféra, prostory pro kruh v hotelu Myslivna jsou skutečně komorní a tak mají vystavovatelé k sobě víc blíže než na velkých výstavách. Součástí hotelu je restaurace,kde se vystavovatelé mohli občerstvit a okolo Myslivny je přilehlý les, který zase mohli kdykoliv využít pejsci k venčení nebo proběhnutí.

Sponzorem této výstavy byla firma Calibra, od které vítězové závěrečných soutěží obdrželi krmení, pamlsky a konzervy. Všichni pejsci pak od firmy měli v tašce drobnosti a vystavovatelé desky na posudky. Dalšími sponzory byly - paní Kořínková,která každému vystavovateli věnovala krásné, ručně vyrobené mýdlo a pejskům pamlsky a paní Kotasová, která pro pejsky upekla domácí sušenky. Všem sponzorům patří obrovský dík! Krásné poháry pro vítěze zajistil Klub chovatelů naháčů,od kterého všichni vystavovatelé dostali baťůžky s logem. Doufám, že se dárky líbily.

Celkovým vítězem letošní Klubové výstavy KCHN ČR se stal osrstěný peruánský naháč Anthony Hopkins od Jedíka majitelky Dany Králové, které tímto ještě jednou blahopřejeme. Je skvělé, že se majitelé pejsků na výstavu hlásí a je skvělé, když se jim na výstavě líbí. Co bohužel nejde úplně vždycky pochopit je to,když majitelé psů,kteří získali tituly opustí výstavu před koncem, tedy před závěrečnými soutěžemi. Může se to stát třeba z neznalosti, i když veškeré podrobné informace o průběhu posuzování jsou napsané v propozicích a následně i v katalogu. Ale pokud vítěze navíc upozorní na účast v soutěži přímo rozhodčí,pak už se to pochopit nedá. Nejenom, že to vypadá, že si takový vystavovatel dosaženého titulu možná ani neváží, ale také si neuvědomuje, kolik jiných vystavovatelů by bylo rádo někdy na jeho místě a takové štěstí dosud třeba neměli. O zbytečně vynaložených financích za ceny ani nemluvě. Někdy se není čemu divit, když výstavy zavádějí opatření proti předčasným odchodům vítězů a posudky vydávají až po skončení výstavy. Je to škoda, když už se někdo dostane tak daleko a je to nefér vůči těm, kteří by jistě byli na tomto místě rádi.

Závěrem bych chtěla poděkovat celému výstavnímu výboru za dobře odvedenou práci, všem,kteří pomáhali s přípravou výstavy i na jejím místě a za krásné fotky Monice Sógelové. Příští výstava v tomto roce bude Speciální výstava KCHN ČR, která bude speciální nejen svým názvem,ale i významem, protože letos slaví náš klub 20 let od založení. Doufám, že se v tento den, který bude svátkem pro náš klub, ale shodou okolností i pro naši zemi, sejdeme ve skutečně hojném počtu a společně to oslavíme :-).

Foto: Monika Sógelová

Autor: Eva Linhartová  (31. 03. 2019)