Evropská výstava psů 2018 – Varšava

Letošní Evropská výstava psů se konala na výstavišti PTAK v polské Varšavě (Nadarzynu) a to ve dnech 11.10. až 14.10.2018. Po Evropské a Světové výstavě v Poznani v letech 2000 a 2006 bylo Polsko opět hostitelem jedné z nejvyšších kynologických akcí. Při této příležitosti se současně s Evropskou výstavou konala Jubilejní výstava k 80. Výročí založení Polského kynologického klubu.

Samozřejmě nemohu posoudit jak probíhaly jednotlivé dny, ovšem co se neděle, kdy se vystavovala obě naše klubová plemena týče, nebylo skutečně prakticky co vytknout. Výstaviště je nedaleko letiště a také nedaleko centra Varšavy. Příjezdová cesta k výstavišti byla volná a obrovská plocha skýtala dostatečné parkovací možnosti. Skvělá byla i možnost venčení pro psy. Ačkoliv byla neděle, kupodivu bylo všude čisto. V provozu bylo pět výstavních hal. Tři byly k dispozici Evropské výstavě, jedna výstavě Jubilejní a jedna hala sloužila prodejcům a závěrečnému kruhu. Haly byly skutečně prostorné, místa kolem kruhů opravdu dostatek. Sociální zázemí na každém rohu a čisté, k dispozici tu byly dokonce převlékárny, což byl opravdu skvělý nápad od pořadatelů. Mnoho občerstvovacích stánků, převážně bez front, to všechno byly příjemné věci, které provázely účastníky této výstavy. Kruhy byly opravdu velké, pokryté koberci po celé ploše a ohrazené židlemi pro diváky. Posuzování probíhalo bez posudků, takže i velké množství psů v kruhu bylo posouzeno poměrně rychle.

Na Evropskou výstavu bylo přihlášeno přes 15 tisíc psů z celého světa a posuzovalo je 120 rozhodčích. Společně s Jubilejní výstavou pak bylo přihlášeno přes 20 tisíc psů. Ti nejlepší z nich se pak účastnili závěrečných soutěží ve finálovém kruhu, který byl také náležitě velký. U vstupu měli své místo dva moderátoři, kteří v polštině a angličtině provázeli celou soutěž. Součástí kruhu byly i dvě velké obrazovky a stupně vítězů. Pěkným nápadem byla skupina hudebníků, která doprovázela soutěže živou hudbou. Šikovně rozmístění pomocníci, oblečení do národních krojů, směrovali vystavovatele na správná místa či směry.

Překvapivě nevelké číslo přihlášených bylo u čínských chocholatých psů, celkem 119. Posuzovalo se ve dvou kruzích, v jednom byli psi, ve druhém feny. Posuzovali Michael Leonard (IE) a Jakub Kruczek (PL). Pouze pět zástupců v majetku českých vystavovatelů se zde účastnilo. O to větší máme radost, že Candy Girl Energy Di a Dafne Milky Pretty Sweet, jejichž majitelka je současně členkou našeho klubu, byly úspěšné a získaly známky výborné v silné konkurenci zástupkyň obou variet ve svých třídách.

Peruánských naháčů bylo přihlášeno 38 ve všech třech velikostních rázech a posuzoval je Zvi Kupferberg (IL). Ze sedmi českých vystavovatelů bylo několik úspěšných a tak se do České republiky vrátil Atawalpa Matacan, odchov členky KCHN ČR jako BOB grande a také Evropský vítěz veteránů. V malém rázu získal BOB odchov další členky klubu, Galileo Ramongo a ten se také se stal Evropským vítězem mladých. Ve středních peruánech jsme si toho odvezli nejvíce, ve psech se Neroh de Korrantoh stal Evropským vítězem, Gruffalinas Rosalita Pazzda získala titul Evropský vítěz a BOB, J´Inara Iyapa Cederikon titul Res. CACIB a Lloque Yupanqui Pazzda obdržel známku výbornou 2. Briallen Bamapara neměla svůj den, ale to se někdy stává. Všichni tito střední jedinci jsou v majetku členů KCHN ČR z čehož máme samozřejmě velkou radost, je to pěkná prezentace našeho klubu. Kromě těchto nejvyšších titulů si někteří jedinci odvezli i titul Polský šampion nebo Polský grand šampion.

Výstava se polským organizátorům bezesporu povedla. Dbali i na veterinární kontrolu a dokonce když jeden pes z české výpravy potřeboval pomoc přímo namístě, dostalo se mu okamžitého a profesionálního ošetření. Ve výstavní kanceláři nepanoval chaos a nebyly tu fronty, všichni se snažili vyhovět. Jediným menším zádrhelem byla chybějící kartička pro foto zdarma za titul BOB, což však nebylo vinou organizátora a výstavní kanceláře, ale omyl ze strany pracovníků v kruhu. Nicméně minimálně u peruánských naháčů byl personál co se zadávání titulů týče skutečně proškolen.

Další z velkých výstav je za námi a zástupci našeho klubu se opět neztratili. Můžeme být na naše klubová plemena pyšní. Nezbývá než všem chovatelům, majitelům a vystavovatelům popřát do budoucna hodně úspěchů a můžeme se těšit na příští nejbližší Evropskou výstavu, která se bude konat v Rakousku.

Autor: Eva Linhartová  (22. 10. 2018)

© Copyright 2000 - 2018 KCHN, Informace: redakce, Updates: animals-design@email.cz, by www.stranky123.cz