Klubová a Speciální výstava KCHN ČR - Brno

Dne 13.1.2018 pořádal Klub chovatelů naháčů ČR Klubovou výstavu bez zadávání titulu Klubový vítěz pro plemeno čínský chocholatý pes a Speciální výstavu se zadáváním titulu Vítěz Speciální výstavy pro plemeno peruánský naháč. Tato akce se konala ve spolupráci s Klubem pekingských palácových psíků, kteří pořádali Zimní Klubovou výstavu.

Místo konání bylo pro náš klub naprostou novinkou, tedy z výstavního hlediska. Hotel Myslivna, v jehož kongresovém centru se nacházel kruh, poskytoval vystavovatelům veškerý potřebný komfort a psům skvělou možnost venčení v přilehlém lese. Celá plocha pro vystavování byla pokrytá kobercem a kolem kruhu byla díky stolům a židlím možnost posezení. Časový plán byl rozvržen tak, aby se všichni vystavovatelé během dne v prostorách mohli pohodlně vystřídat a to také vyšlo.

Pozvání k posuzování přijaly dvě rozhodčí z Polska, paní Anna Dzidt posuzovala plemeno čínský chocholatý pes a paní Magdalena Musial plemeno peruánský naháč. Obě rozhodčí byly velmi příjemné a především při posuzování třídy štěňat a dorostu u číňánků jsme mohli ocenit skvělou práci paní rozhodčí s „psími dětmi“ na stole. Trpělivost a skutečná láska ke psům, tak by to bylo možné shrnout. Někteří vystavovatelé si dokonce odnesli i zajímavé tipy ohledně srsti. Posuzování probíhalo podle plánu a atmosféra byla příjemná.

Čínských chocholatých psů bylo na Klubovou výstavu přihlášeno 39, z toho 25 psů bez srsti a 14 osrstěných. Nejsilněji obsazenou třídou byla třída štěňat fen bez srsti a byla to současně ta nejroztomilejší třída výstavy. Malé psí holky dělaly &bdqup;psí kusy“ a doslova vykouzlily úsměvy na tvářích přihlížejících. Moc šikovní byli i dorostenci a samozřejmě všichni ostatní zúčastnění se snažili udělat co nejlepší dojem a také se jim to dařilo. Ve finále se nejvíce zadařilo osrstěné fence z mezitřídy a tak si titul BOB odnesla krásná představitelka plemene Dafne Milky Pretty Sweet paní Ivety Knotkové, které tímto srdečně gratulujeme!

Na Speciální výstavu peruánských naháčů bylo přihlášeno 18 jedinců všech tří velikostních rázů od dorostenců po veterány. I tady se sešla pěkná řada výstavních přeborníků, kdy i dorostenka předvedla, že se s ní musí počítat a veteráni zase, že ještě nepatří do „starého železa“. Titul BIS si odnesla malá fenka právě ze třídy veteránů ve výborné kondici, Chimbu Ocllo Měsíční květina paní Ivany Strakové, které velmi gratulujeme! Celkově jsme viděli hezkou řádku pěkných psů a fen, číňanů i peruánů a já doufám, že jim výstava v tomto komorním prostředí, kde bylo pěkné teploučko, vyhovovala.

Krásné poháry pro vítěze, jako pokaždé, zakoupil Klub chovatelů naháčů, ale tentokrát bylo hezkých dárků mnohem více. Sponzory jsme měli hned dva. Sponzoring od internetového obchodu krmeni.cz v podobě krmiva Petkult, slevových kuponů, pamlsků a hraček zajistila Pavla Habrová a krmivo a dárky od firmy Purina v podobě misek a pouzder na výstavní čísla pak pan Radek Hejl z KPPP. Krásné kokardy pro Vítěze Speciální výstavy věnoval David Gerstendorfer a krásný obrázek s motivem číňanů pro BOB Klubové výstavy vlastnoručně namalovala patnáctiletá Karolína Cimburková. Všem velmi děkujeme!

Závěrečné soutěže proběhly tentokrát odděleně a podle typu výstavy. Z vítězství v jednotlivých kategoriích se vystavovatelé upřímně radovali a myslím, že se shodneme, že kdyby se zadávala kategorie „sympatie“, odnesla by si jí chovatelská stanice z Jestřebího království, protože styl předvedení a k tomu naprostá souhra a spolupráce s paní rozhodčí nás všechny opravdu pobavila, samozřejmě v dobrém slova smyslu. A tak by to na výstavách mělo být, výstava je jistě společenská událost, ale neměla by to být hra o nervy, naopak, měla by to být pohoda a zábava jak pro vystavovatele, tak pro jejich psy.

Závěrem bych, jako vždy, chtěla poděkovat všem, kteří pomáhali s organizací, přípravou a prací na samotné výstavě. Speciální dík patří panu Tomáši Kučerovi, který se velmi angažoval nejenom při přípravě výstavy, ale také pomáhal přímo v kruhu. Spolupráce s jiným klubem se ukázala být přínosná a doufám, že se nám vydaří i při dalších klubových výstavách. Děkuji samozřejmě všem členkám výboru, které se výstavy účastnily a současně na výstavě pomáhaly a pracovaly. Stejně tak Daně Šnajdrové za její opakovanou pomoc. Dále pak Katce Šimčákové, která se ujala fotodokumentace obou výstav a Petrovi Jelínkovi, bez kterého bychom se neobešli. Všem dalším, kteří na výstavě pomohli také patří naše poděkování. Za každou pomoc jsme rádi a vážíme si jí. A na „sladkou podporu“ v podobě pečených dobrot samozřejmě také nemohu zapomenout, přišla nám velmi vhod a moc jsme si pochutnali :-).

První klubová akce v podobě výše jmenovaných výstav je za námi a myslím, že se vydařila. Výstavy mají své vítěze, kteří si svá prvenství jistě zasloužili a doufám, že si společně se všemi ostatními vystavovateli celý den užili. Další klubová výstava nás čeká v září a já bych vás všechny jménem výstavního výboru Klubu chovatelů naháčů ráda pozvala. Věřím, že se sejdeme v hojném počtu!

Foto: Kateřina Šimčáková

Autor: Eva Linhartová  (25. 01. 2018)