Světová výstava psů – Lipsko – 9.-12. Listopadu 2017

Světová výstava psů v roce 2017 našla místo konání v německém Lipsku. Pro pořadatele to byla opravdu velká výzva, protože v méně než dvou letech se museli na tento velký kynologický svátek připravit. Původně plánovaná světová výstava se v tomto roce měla konat v Ekvádoru, avšak bohužel následkem přírodní katastrofy to nebylo možné. Díky pilným spolupracovníkům VDH a jeho členům dostálo Německo převzatému závazku a splnilo svůj úkol na jedničku, stejně, jako již šestkrát v minulosti.

S hrdým počtem 24.692 psů ve čtyřech dnech Světové výstavy a 6.423 psů z German Winner show se tato výstava stala největší výstavou světa. Tolik psů nebylo ještě nikdy na žádném jiném místě. Nezapomenutelný zážitek, který si nenechalo ujít ani 90 tisíc návštěvníků. Diváci mohli obdivovat celkem 31.115 psů z 280 různých plemen ze 73 zemí světa. Posuzovalo zde 203 rozhodčích 45 národností.

Na programu výstavy nebylo jen samotné posuzování v kruzích, ale po celou dobu konání bylo možno sledovat doprovodné programy, jako například Mistrovství Německa v agility, Mistrovství Evropy v Dog Divingu, bylo možno vidět Dog Dance a Junior Handling. Obrovské moderní výstaviště dalo vystavovatelům i návštěvníkům dostatek místa a komfortu, od obrovské parkovací plochy, přes velké kruhy a naprostý dostatek místa kolem nich. V halách bylo čisto, sociální zázemí bylo bez front, občerstvení dostatek a v hale, kde byl kruh na závěrečné soutěže, bylo soustředěno nepřeberné množství prodejních stánků. Žádné kolony, žádné zmatky. Německá pečlivost se ukázala i na webových stránkách výstavy, které skýtaly naprosto perfektní informace a prvky, jaké dosud nebyly vidět u jiných výstav. Po výstavě v Lipsku bude mít každý další organizátor velkou práci, pokud by se chtěl letošní výstavě, co se organizace a průběhu týče, vyrovnat. Že se absolutním vítězem Světové výstavy stala německá doga, byla jistě velká odměna za dobře vykonanou práci.

Ty, které odradila náročná peripetie ohledně zdravotních nařízení v souvislosti s Evropskou výstavou v Kyjevě, jistě s radostí přivítali veterinární podmínky umožňující vstup na výstavu. Pasy však byly při vstupu skutečně pečlivě kontrolovány, nicméně žádné fronty se ani zde netvořily. Zajímavostí na této výstavě byl předvýběr pro závěrečné soutěže u párů, chovatelských skupin a skupin potomků. Zde prvotně vybral rozhodčí, posuzující plemeno, kteří jednotliví zástupci plemen se zúčastní soutěže. Celkově však byla tato výstava skvěle připravena a hledat chyby by asi byla jenom kritika na nejvyšší úrovni.

Naše klubová plemena se posuzovala v pátek, 10. listopadu. Všechny tři variety peruánů posuzoval v jednom kruhu italský rozhodčí Salvatore Tripoli. Čínské chocholaté psy posuzovali ve dvou kruzích tito rozhodčí: Ann Ingram z Irska - čina pp, Serghei Volinets z Moldávie - čina ha veteráni a dorost, Heiko Wagner z Německa - čina ha mladí, mezitřída, otevřená, šampioni + BOB. Peruánských naháčů bylo přihlášeno 72, čínských chocholatých psů 206. Za zmínku stojí výsledky, kterých dosáhli jedinci v majetku členů našeho klubu nebo odchovy našich členů, a které bych ráda zmínila. Za peruánské naháče bodovali nejvíce zástupci střední velikosti. Harley Milthon Bohemia - Světový vítěz mladých, Caqueta Illapa Pazzda - Světový vítěz veteránů a BOV (15 let), Quba Calva Abukantos Pazzda - Světový vítěz a BOS, Atahualpa Inca Paramatma - V4, Quri Wayna Pazzda - CAC, Gruffalina's Rosalita Pazzda - V3, Jazmin Huatuntupaq - CAC, Res. CACIB, Atia Felix Locus - V, Atawallpa Matacan - V3. V čínských chocholatých psech pak klub úspěšně prezentovali tito jedinci - Chico Čertova stěna - V2, I'm Your Heybett Jemalle - V4, Botticeli Alessandro Maytay's Minng - V, Dolly Dancing Pretty Sweet - V, Just My Style Forseti's - CAC, Ursius Cool Lady - V, Tina Cool Lady - VD, I'm Charming Heybett Jemalle - V. Všem majitelům i chovatelům patří srdečná gratulace a také velký dík za skvělou reprezentaci. Kompletní výsledky na webových stránkách výstavy - www.wds2017.de.

Největší kynologický svátek tohoto roku je za námi a společně budeme čekat, co přinese rok příští. Světová výstava se bude konat v holandském Amsterdamu a Evropská v polských Kielcích. Držme palce organizátorům, aby se jim výstavy vydařily stejně tak dobře, jako se povedla ta v Lipsku. Ale ať už se některé z nich naši psi zúčastní nebo nezúčastní, nic to nezmění na tom, že jsou to především a hlavně naši kamarádi a společníci a žádná výhra nebo naopak neúspěch na tom nic nezmění.

Autor: Eva Linhartová  (26. 11. 2017)