Seminář – Stavba těla a pohyb psa – Studeněves – 4.3.2017

Klub chovatelů naháčů ČR uspořádal pro své členy a pro další kynologické nadšence, seminář na téma Stavba těla a pohyb psa. Tato akce se konala v sobotu, dne 4. března v hale VIP Pets ve Studeněvsi u Slaného.

Přednášky či semináře pořádáme rádi a pravidelně. Na letošní rok jsme měli představu o přednášce s veterinárním obsahem a případně dalším zajímavým tématem. Když přišla Karolína Musilová s nápadem, jestli bychom neměli zájem oslovit paní Geraldine Mooney z Irska, která je chovatelkou její powderpuff číňanky a semináře pořádá, tak jsme bez váhání souhlasili. Geraldine nám vyšla vstříc a dokonce navrhla, že přiletí se svou dcerou Alice, která jí při těchto akcích pomáhá.

A tak začalo plánování termínu, hledání místa, hotelu, letenek a dalších a dalších důležitých věcí. Do celé akce se zapojilo několik lidí, kterým samozřejmě patří velký dík. Vzhledem k tomu, že termín byl takřka za dveřmi, bylo třeba pracovat co možná nejrychleji.

Geraldine Mooney má psy po celý její život. K vystavování jí přivedl její tchán, který byl velmi úspěšným chovatelem několika plemen a v současné době je velmi aktivní členkou kynologické komunity. Je rozhodčí pro exteriér, předsedkyně Asociace pro knírače pinče, je činná v klubech šeltií a barevných boloňských psíků a současně je jednatelkou Asociace čínských chocholatých psů v Irsku, které je zakladatelkou. Geraldine je také majitelkou chovatelské stanice Talltales. Jak jsme sami mohli poznat, je to velmi milá a příjemná dáma, která psům rozhodně rozumí a spolu s její dcerou Alice vytvořily skvělý tým, od kterého skutečně bylo co se učit.

V hale se sešlo na 40 účastníků, členů klubu i nečlenů, všichni však se stejným koníčkem a tím jsou naši psi. Hala samotná je moc pěkná, parkování a venčení je velmi dobré, ovšem jak to v hale vypadalo nás všechny dost zaskočilo a označení VIP to v tu chvíli opravdu nepřipomínalo ani vzdáleně. Chápu, že prát stále dokola znečištěné koberce je asi nemožné, i když nerozumím tomu, proč jsou nejvíc znečištěné plochy kolem dvou sloupů. Na to opravdu nebyl hezký pohled a bylo to i značně cítit. Vypadá to, že tam někdo venčí pejsky poměrně pravidelně. Druhá věc a to je to, co nás velmi zarazilo, že před akcí nebyly koberce ani vyluxovány :-(. Popravdě,když vstoupila návštěva do haly nám bylo docela stydno. Dámy to ale vzaly s nadhledem a úsměvem. Je to velká škoda, hala je to jinak opravdu velmi pěkná a s majitelkou byla velmi dobrá dohoda. Nicméně obsah přednášky to nenarušilo a to je důležité.

Přednáška probíhala v několika blocích, k nimž všichni zúčastnění obdrželi podklady. Pomocí diaprojektoru a notebooku byly prezentovány mnohé fotografie či krátká videa, vždy s výkladem či názornými prezentacemi na přítomných psích modelech. Některé prezentace prováděly Geraldine a Alice samy a mnohé byly i velmi vtipné. Publikum bylo velmi ukázněné a soustředěné, občas padly otázky, na které Geraldine či Alice ochotně odpovídaly. V dopoledním bloku pak navíc bylo předvedeno správné měření psa, které si na místě mohli ti, kteří s sebou své pejsky vzali, vyzkoušet. Po přestávce na oběd pokračoval odpolední blok, kde bylo mimo jiné přítomným krátce představeno plemeno čínský chocholatý pes. Geraldine má co se týče plemene skutečně velmi dobré a zdravé názory a myslím, že přednáška o tom, jak má plemeno vypadat by prospěla mnohým posuzovatelům z domova i zahraničí. Závěrem pak Geraldine s Alice těm, kdo měli zájem, dávali typy k předvedení jejich pejsků a také jim řekly, co na něm ony našly za chyby či přednosti.

Po celou dobu zkušeně překládala Veronika Kučerová Chrpová,která je sama rozhodčí a má ohromné veterinární zkušenosti, které již brzy jistě bude uplatňovat v praxi. Veronika vždy velmi ochotně přijala jakákoukoliv naši prosbu ať už o pomoc při akcích,či jako přednášející při seminářích. Velmi jí za to děkujeme a vážíme si její náklonnosti. Při překladu pomáhala i Lucka Moskalenková, která, současně s Tomášem Polákem, zajistila občerstvení pro všechny přítomné. Tomáš měl pak po celý den na starost „bar“. Oběma patří také velké poděkování. Stejně ale i Pavle Habrové a Davidovi Gerstendorferovi, kteří napekli sladké a slané dobroty. Díky, bylo to výtečné! Za pomoc při organizaci a komunikaci s Geraldine pak děkuji Karolíně a Lucce, za pořizování fotografií Kačce Šimčákové a Monice Sógelové za přípravu informačního banneru.

Myslím, že tato akce se opravdu povedla. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí, přičemž forma přednášky byla opravdu skvělá. Doufám, že všichni přítomní byli i přes trochu nepříznivé prostředí a „roztomilé“ zmatky ze strany objednaného oběda, spokojení. Geraldine se u nás také moc líbilo, což vyjádřila poděkováním za krásně strávený den a přáním, aby naše kluby zůstaly nadále ve spojení. To samozřejmě velmi rádi vítáme.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem, kteří se semináře zúčastnili, doufám, že se naše akce líbila. Není první ani poslední akcí našeho klubu, již na konci dubna se zájemci mohou účastnit přednášky na veterinární téma – Onemocnění kůže a uší u malých zvířat. Věříme, že jsme se neviděli naposled a budeme se těšit na další akci s vámi.

Foto:

Seminář Stavba těla a pohyb psa - Studeněves - 4.3.2017

Autor: Eva Linhartová  (13. 03. 2017)