Coursingový závod – O Pohár KCHN ČR

Coursingový závod o Pohár Klubu chovatelů naháčů pro naše klubová plemena se letos konal v sobotu, 17. září. Po táhlých komplikacích s hledáním vhodného termínu a místa na coursing jsme nakonec domluvili pro nás zcela nové místo, a to Agroklub Na radosti u Humpolce, který je přesně uprostřed republiky, nedaleko dálničního sjezdu.

Vydatná vedra posledních dní vystřídala předpověď záplav právě na náš závodní víkend. Několik lidí to odradilo a odhlásili se, někdo nedorazil bez omluvy. Počasí nám ale jako zázrakem vyšlo, bouřky nás obešly a teploty byly ideální na běhání. Prostředí bylo úžasné, okolní krajina s blízkým lesem a rybníkem tvořily malebnou kulisu. Po celý den o nás bylo postaráno, jídla a pití byl dostatek.

Organizátoři z NorthWindu nám natáhli trať, která byla na zvlněné louce, a mohlo se začít běhat. Nakonec závodilo 34 psů obou našich ras a další pejsci se účastnili tréninku. Nejlepším závodníkem plemene PENA se stala Brigitte Bardot od Jedíka a nejlepší CINA Amilia Toutou Velu, která byla zároveň vyhlášena nejlepším psem závodu. Jak je vidět, fenky tentokrát běhaly lépe :-).

Pod článkem najdete podrobné výsledky obou běhů. Každý účastník obdržel u přejímky dárek - obal na doklady s potiskem a cestovní skládací misku. U vyhlašování jsme nezapomněli opravdu na nikoho a pohár si odvezl každý účastník závodu. Dárky věnovala Eliška Kubínová, paní Pidrmanová, KCHN ČR a patří jim za to velké díky.

Ještě jednou bych ráda poděkovala všem zúčastněným, kteří to nevzdali, organizátorům a jejich technikům za hladký průběh a samozřejmě také majitelům Agroklubu za poskytnuté zázemí. Číňani a peruáni opět dokázali, jak moc jsou šikovní. Doufám, že příští ročník nám vyjde stejně dobře jako ty dosavadní, a že se sejde minimálně stejně tolik coursingových nadšenců jako letos.

autor: Ing. Lucie Moskalenková

Coursingový závod

Letošní coursingový závod byl od začátku plný překážek a nepříjemných informací. Přípravy na závod začínáme vždy již začátkem roku, kdy známe přibližné termíny jiných akcí tak, abychom se jim mohli vyhnout. Ladění termínů je vždy ta nejdelší a nejsložitější činnost s tím spojená. Již tradičně jsme o spolupráci požádali Northwind club, protože jejich technické možnosti a profesionální zkušenosti v pořádání závodů jsou pro nás podstatné, stejně jako přístup a výborná komunikace s námi jako garanty akce.

Již v průběhu března jsme měli zajištěn termín závodu v Chlumci nad Cidlinou, v místě, které nám již několik let nabízí klid,příjemné prostředí a bezpečnou závodní dráhu pro psy. Na stejný termín jsme tedy museli dohodnout i technickou část a samozřejmě rozhodčí. Proces domluv je velmi zdlouhavý, protože jak Northwind, tak samozřejmě i rozhodčí se v průběhu roku účastní mnoha dalších akcí. Když už bylo vše domluveno, znovu jsem tedy oslovila penzion Alwin s tím, že termín, který máme předběžně domluvený, platí. Jaké však bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že tento termín je najednou obsazen. To je situace, kdy musíte vše řešit od začátku a čas přitom běží. Byl květen a najednou víte, že nemáte nic a celá dosavadní práce a čas,který tomu věnujete přišel vniveč. Museli jsme tedy okamžitě začít jednat a hledat náhradní termín. Pořádání závodů je mnohem složitější s ohledem na počasí, takže musíte brát v úvahu, že červenec či srpen, kdy jsou horka, není kvůli možným zdravotním rizikům možno brát v potaz. Musíte se ideálně vyhnout výstavám a dalším klubovým akcím, takže moc prostoru skutečně není. Bohužel žádný z námi nabízených náhradních termínů nebyl z výše uvedených důvodu možný. Proto jsme byli nuceni přistoupit k nejposlednějšímu řešení, kterým bylo zajištění náhradních prostor. Zde jsme se snažili najít místo, které bude mít zázemí, dostatečně velké prostory a občerstvení. Velké díky patří opět Northwindu, jmenovitě Radce Nevěčné,která nám v tomto velice pomohla a tak se coursingový závod mohl konat v domluveném zářijovém termínu, avšak na jiném místě, a to v Agroklubu Na radosti v těsné blízkosti Humpolce. Mnozí to uvítali, vzhledem k tomu, že se jednalo o místo na půli cesty Praha- Brno. Nikdy se však nezavděčíte všem,ale tak už to prostě bývá.

Nakonec bylo opět velké množství přihlášených závodníků a to nás těšilo ze všeho nejvíc. Čím více se termín závodů blížil, tím víc to vypadalo, že si s námi počasí opět pohraje nepěknou hru. Jak převážná většina z vás již z mnohých let ví, tak do poslední minuty není nic jisté, a tak ze zkušenosti naprostá většina přihlášených dorazila i přes fakt, že na většině území naší malé zemičky neskutečně pršelo nebo to při nejlepším vypadalo na přívalové deště.

Jak to tak naštěstí pro nás již tradičně bývá, pršelo všude, jen ne tam, kde závodíme. A tak nic nebránilo zahájení závodu. Vše probíhalo svižně, došlo k pár drobným zraněním ve formě oděrek a zápalu „boje“, ale vše dobře dopadlo a všichni závodníci doběhli do cíle. Trať byla poměrně náročná a prověřila naše čtyřnohé miláčky jak po fyzické, tak po emoční stránce s notnou dávkou inteligence. Každý z nich si tak bezesporu zasloužil pohár a dárek, které opravdu obdržel úplně každý. Kdo chtěl, mohl se jít projít do blízkých lesů a vychutnat si tak krásu kraje Vysočina. Po skončení závodu a vyhlášení vítězů přišla krátká, ale vydatná průtrž mračena to byla definitivní tečka za krásným a pohodovým dnem.

Věřím, že i když se závod konal na novém místě, tak si ho všichni užili. Děkuji všem, že se nenechali zastrašit počasím a dorazili, pánečkům, že opět dbali bezpečnostních pokynů, rozhodčím a technické části za jejich skvělou práci. Věřím, že se za rok opět shledáme –my už na přípravách usilovně pracujeme :-)

autor: Lucie Kroupová

Výsledky zde.