Čtení v rodokmenech a výpočet příbuzenské plemenitby - Blansko - 16.5.2015

Po třech letech jsme měli opět možnost doplnit si nebo získat nové znalosti ohledně rodokmenů a příbuzenské plemenitby. Přednáška se znovu konala v Blansku a přednášející byla, stejně jako minule, Jarka Jurová.

Menší komplikací byl příjezd k restauraci Aquaparku kvůli opravě silnice a nepříliš dobře značené objížďky, ale všichni účastníci se po menším zpoždění na místo dostali. Po nutné prezentaci a rozdání materiálů, začalo samotné učení. Velmi vtipnou formou jsme si na vzorových rodokmenech ukázali jak „číst“ údaje z „rodných listů“ a na jaké důležitosti se zaměřit při dovozu psa ze zahraničí.

Dalším bodem byl samotný výpočet příbuzenské plemenitby. Dle zadané tabulky s procenty a vyhledání společných předků jsme jako o život počítali vzorové rodokmeny do páté generace známých i neznámých předků.

Velký obdiv patří Jarce za trpělivost při vysvětlování a opravování při našem počítání, které bylo zvlášt u velmi příbuzenském rodokmenu pořádným oříškem,ale úkol jsme splnili všichni na jedničku :-).

Následoval oběd, na kterém si doufám všichni pochutnali, a po menší přestávce jsme měli možnost si vypočítat příbuznost z našich vlastních donesených rodokmenů.

I tohoto úkolu se všichni zhostili se ctí. Přednášku hodnotím velmi přínosně a Jarce mnohokrát děkuji za výborné vtipné podání :-).

Po přednášce jsme vyrazili na slibovanou procházku. Z Blanska jsme popojeli auty do obce Olomoučany. Z parkoviště jsme se vydali kolem velké louky svádějící ke coursingu, čehož naši běhaví miláčci ihned využili, směr Nový hrad.

Hned na první rozcestí nastal menší zádrhel, ukazatele nabízely různé cíle, jen né ten náš :-). Spolehli jsme se proto na vedoucí Jarku a vydali se k Máchovu pomníku. Cesta byla velmi šplhací a postupně nás pár účastníků opustilo a vrátili se domů. Vyhlídky jsme dosáhli, ale k našemu cíli jsme o moc blíž nebyli. Po troše příkrého sestupu jsme lesními cestami s krásnýma vyhlídkami dorazili na hrad. Bohužel po zavírací době a tak se plánované občerstvení a prohlídka nekonaly.

Zpáteční cesta uběhla překvapivě rychle a všichni účastníci skoro 10 km výšlap zvládli ve zdraví a pohodové náladě.

Končím velkým poděkováním a těším se na další klubovou akci :-).

Autor: Marie Benešová  (09. 06. 2015)