Evropská výstava psů – Brno 2014

Letošní největší kynologickou událostí byla zcela jistě evropská výstava, která se konala 23. – 26. 10. 2014 v Brně, tzv. „za humny“. Co určitě uvítal každý, bylo dobře vymyšlené parkovaní bez zbytečných front, ve třech pavilonech probíhaly výstavy, z toho souběžně v jednom z nich i výstava národní. Bohužel ne na každého vyšel růžový klips od sponzora, a kdo hledal stánky podle katalogu, měl rovněž smůlu.

Hned ve čtvrtek se posuzovalo plemeno peruánský naháč, a to 62 jedinců ve třech velikostních rázech, konkurence v některých třídách byla velice pěkná a určitě se bylo na co dívat. Kruh byl malý, a také cedulky s čísly muselo pár vystavovatelů se psy pojmout jako slalom a pokud zrovna nešlápli na nějaký pohozený pamlsek, mohli mluvit o štěstí. Celkově bych řekla, že v určitých třídách se mohlo pár vystavovatelů chovat lépe a neznemožňovat pohyb jiným vystavovatelům, nebo nevodit do kruhu háravou fenu, což byl navíc prohřešek proti propozicím…

Pan rozhodčí Blaž Kavčič byl milý a příjemný ke psům i vystavovatelům. Zato personál v kruhu neznalý a neschopný, a tak dosud nejsou na stránkách EDS zapsané u několika psů správné výsledky.

Český chov zde opět ukázal, že je na vysoké úrovni.

Výsledky EDS psů z českého chovu (zdroj webová stránka EDS):

Chtěla jsem napsat všechny Res.CACIB, ale bohužel to nebylo možné, protože jsou některé oficiální výsledky na webu jinak, než jak byly zadány na výstavě. Na oficiálních stránkách chybí i tituly Evropská naděje nebo Evropský vítěz mladých, ale ty jsou vázané k zadaným známkám a titulům.

V peruánských naháčích malých:

Pes Ocoachi Amazonas Pazzda – Evropský vítěz mladých + BOJ, maj.Jakub Ferko/Petra Míčová
Pes Amigo Sam Luramion – Evropský vítěz veteránů + Nejlepší veterán, maj. Lenka Dospivová

V peruánských naháčích středních:

Pes Pachakutiq Yupanki Pazzda – VN1, Evropská naděje, maj. Petra Míčová/Jakub Ferko
Pes Alphaville Xalucha – V1, CAJC, Evropský vítěz mladých, maj. Lenka Doubková
Pes Nuevo Callao Pazzda – V1, CAC, CACIB, Evropský vítěz a BOB, maj. Lidia Klemenčič
Pes Cracker Milthon Bohemia – V2, Res. CAC, Res.CACIB, maj. Ladislava Hubáčková
Fena Elisa Sangre de Huando – VN1, Evropská naděje, maj. Ivana Vrátniková
Fena Clotilda Javanna – V1, CAC, CACIB, Evropský vítěz a BOS, maj. Miluše Hladíková
Fena Nieva Taysha Pazzda – V1, CAC, Res.CACIB, maj. Jiří Linhart

V peruánských naháčích velkých:

Pes Arturo Sangre de Huando – V1, CAC, CACIB,Evropský vítěz a BOB, maj. Ladislava Hubáčková
Fena Fensie Sangre de Huando – VN1, Evropská naděje, maj.Věra Pleslová
Fena Bondira Moravian Pearl – V1, CAC, CACIB, Evropský vítěz a BOS, maj. Aleš Graubner
Fena Alma Arequipa Peruano – V1, Evropský vítěz veteránů, maj.Ivana Růžičková

V neděli se posuzovalo plemeno čínský chocholatý pes, přihlášeno bylo 173 jedinců obou variet. Čínské chocholaté psy bez srsti posuzovala paní rozhodčí Brigitte Bregenzer, labutěnky pak Linda Reinelt-Gebauer. Obě paní rozhodčí byly milé, příjemné a hodně důkladné. Kruhy tentokrát byly krásně velké a prostorné, konkurence kvalitní a bylo vidět spoustu krásných jedinců ve všech třídách. Český chov slavil žně a oba nejvyšší tituly zůstaly tzv. „doma“.

Asi se budu opakovat, největší chybou na kráse byl opět personál v kruhu u labutěnek, arogantní, sprostý a svoji práci nestíhající.

Výsledky EDS psů z českého chovu (zdroj webová stránka EDS):

Výsledky jsou opět špatně, někteří pejsci, ač byli vystaveni, mají u výsledku absence a u labutěnek ve třídě mladých už raději nebyly tituly napsané vůbec, tímto jim v oficiálních výsledcích chybí titul CAJC!

Čínský chocholatý pes se srstí:

Pes Caterham Shahrastani – VN1, maj. P + M Pšádovi
Pes His Majesty Jemalle – V1,CAJC, Evropský vítěz mladých, maj. Zdeňka Meleková
Fena Jaca Navarra Pazzda – V1, CAJC, maj. Pavla Habrová/Danuše Šnajdrová
Fena Hanah z Půlnočního dvora – V1, CAC, maj. Lenka Šulcová
Fena Ajka Libachar – V1, maj. Alena Halouzková
Fena Aura Polaris od Šišákur – V1, CAC, maj. Irena Hýbnerová

Čínský chocholatý pes bez srsti:

Pes Ignition To Mars Plyšový přítel – VN1, Evropská naděje, maj. Ivana Strnadová
Pes Collection of Chivas z Andělovy dlaně – V1, CAC, CACIB, Evropský vítěz a BOS, maj. Linda Kalousková
Pes Kim Pupo-Haichi – V1, Evropský vítěz veteránů, BOV, maj. Jana Kvíčalová
Fena Aikkoo Thirteen Freuhartang – VN1, maj. Lenka Hauková
Fena Etienne Jemalle – V1, CAC, CACIB, Evropský vítěz a BOB, maj. Hana Ivančová

Mé poděkování tímto patří všem zúčastněným, vítězům i umístěným, a také chovatelům a majitelům obou našich klubových plemen!

Autor: Jarmila Jurová  (12. 12. 2014)