Klubová výstava KCHN ČR — 3.5.2014

Klubová výstava KCHN ČR se zadáváním titulů Klubový vítěz a Klubový vítěz mladých se konala dne 3.5.2014 při MVP Praha – Letňany. Přihlásilo se přes sto jedinců obou klubových plemen, konkrétně 21 peruánských naháčů všech velikostních rázů, 37 čínských chocholatých psů osrstěných a 43 bez srsti.

Dva velké kruhy pro nás byly organizátorem MVP Praha připraveny a kompletně vybaveny v hale č. 1, na jejím úplném konci, což bylo velmi výhodné nejenom kvůli spoustě místa kolem kruhů, ale i kvůli venčení. V obou kruzích stály připravené poháry pro vítěze a v rozích byly umístěny roll-upy s logy klubu. Až později se ukázalo, že kruh budeme potřebovat pouze jeden.

Pozvání na tuto výstavu přijali paní Gabriela Ridarčíková ze Slovenska a pan Jürgen Grün z Německa. Kdybychom byli pověrčiví, asi bychom si mysleli, že tato výstava byla, co se rozhodčích týče, zřejmě zakletá. Nejdříve se tři týdny před konáním výstavy ze zdravotních důvodů omluvil pan rozhodčí z Německa. Jeho nemocná záda mu zkrátka nedovolila k nám přicestovat. Během rekordně krátké doby byla vyřešená náhrada, kterou byl velmi vstřícný a bleskurychle jednající pan Miroslaw Redlicki z Polska. To ale nebylo ještě zdaleka všechno :-). V sobotu, kdy měla výstava začít jsme měli na místě pouze jednoho rozhodčího a tím byl pan Redlicki. Paní Ridarčíková na nás tak trochu zapoměla :-). Doufám, že takový infarktový stav se nebude již nikdy opakovat. Naštěstí pan Redlicki se bez mrknutí oka a s úsměvem ujal posuzování celé výstavy. Ještě štěstí, že se snažíme v naprosté převaze vybírat rozhodčí, kteří mají aprobaci pro obě plemena. To se nám tentokrát naprosto vyplatilo. Posuzovat se tedy začalo v kruhu u peruánských naháčů a osrstěných číňanů, poté posuzování pokračovalo v kruhu nahatých číňanů, kde následně proběhly i závěrečné soutěže. Pan rozhodčí byl opravdu skvělý, posuzoval svižně a bylo vidět, že mu naše plemena rozhodně nejsou cizí. Naprosto s přehledem komunikoval česky, posudky diktoval v angličtině i češtině, takže průběh neztrácel na plynulosti.

I když jsme se s takovou situací ještě nesetkali a zaskočila nejenom nás, ale i vystavovatele, všichni zúčastnění to vzali nadmíru sportovně a celá výstava až do konce se nesla v příjemné atmosféře. Vystavovatelům patří velký dík za jejich trpělivost a pochopení.

K vidění tu byla opět celá škála psů a fen, nahatých i chlupatých, někteří z nich již ostřílení borci, jiní pak nadějní nováčci, zkrátka pestrá přehlídka zástupců obou plemen. Potěšila nás účast veteránů a například třída nahých číňanek svým počtem konkurovala leckteré běžné „dospělácké“ třídě. Jistě máme co ukazovat, nejenom naši naháči jsou moc pěkní, ale i u labutěnek se stále zlepšuje kvalita srsti a co se týče velikosti, tak oproti dřívějším rokům se výška jistě hodně dorovnala standardu. U peruánů to bylo obdobné, i tady se ukázalo několik veteránů, mladých nadějí i zkušených výstavních matadorů. Celkově se bylo na co dívat a kdo má naše naháče a chlupáče rád, jistě si přišel na své.

Tím, že se BOB u plemene čínský chocholatý pes zadával až na samotném konci výstavy, zůstalo tentokrát na závěrečné soutěže trochu víc účastníků než obvykle, ale pravdou je, že vydržet až do samotného konce a podpořit všechny finalisty by mohlo mnohem víc vystavovatelů. Kluboví vítězové, Kluboví vítězové mladých i vítězové jednotlivých soutěží jsou známi a celkové výsledky je možno vidět na webových stránkách našeho klubu společně s fotogalerií z této výstavy. Naprostým vítězem a tedy i BISem letošní Klubové výstavy se stal čínský chocholatý pes Viliam Monteka majitelky Ilony Mikešové, jimž srdečně blahopřejeme a gratulace samozřejmě patří i všem výše zmíněným vítězům!

Sponzorem této výstavy se stala firma Vetamix, které moc děkujeme a současně také dík za zajištění sponzoringu patří manželům Graubnerovým, kteří sami sponzorovali i dalšími dárky. Firma Vetamix věnovala každému psímu účastníkovi pamlsky a vítězům potom masové salámy. Současně jsme trochu netradičně připravili malé sladké pozornosti pro všechny vystavovatele a také sladké odměny pro vítěze závěrečných soutěží. Perníkové dobroty a dorty napekla Katka Mjartanová a věřím, že všem moc chutnaly. Každý zúčastněný dostal perníkovou kostičku, vítězové soutěží perníky s logem klubu a nápisem a tři vítězové BIS potom úžasné medovníky taktéž s logem klubu.

Poděkování tedy patří Katce za velký kus té „sladké“ práce, panu rozhodčímu, organizátorovi MVP, především pak paní Novotné, že se o nás opět tak skvěle postarala,všem sponzorům, pracovníkům v kruhu i mimo něj, naší fotografce Monice, která opět pořídila krásnou fotodokumentaci, výstavnímu výboru a všem dalším, kteří nám nějak pomohli.

Všem vystavovatelům bychom pak chtěli poděkovat za to, že se přihlásili v takovém hojném počtu a udrželi po celou dobu výstavy dobrou náladu. Doufám, že se uvidíme na některé další výstavě pořádané klubem opět v hojném počtu!

Autor: Eva Linhartová  (12. 05. 2014)