-   -
| Klub | Cina | Pena |

7. Mistrovství v agility čínských chocholatých psů a peruánských naháčů

Letošní již 7. ročník se konal v 12.4.2014 Chabařovicích na louce zdejšího motocyklového areálu. Prostory veliké, parkúr byl ohraničen závodním oválem, na kterém se psi mohli dostatečně vyběhat a rozehřát svaly před závoděním. Vzhledem k tomu, že naháčů neběhá v naší republice mnoho, bylo toto mistrovství součástí oficiálních tradičních závodů Chlumecký lvíček. Tyto závody pořádá ZKO Chlumec, jejímž členem je i Míša Glossová, majitelka několika sportovně úspěšných čínských chocholatých psů a také oficiální rozhodčí v agility.

foto foto

Na travnaté ploše vyrostly stany, které se ukázaly být velmi užitečné. Několikrát aprílově sprchlo a byli jsme rádi, že je kde se schovat. Závody byly již tradičně dobře zorganizované na vysoké úrovni. Rozhodčí Alice Glöcknerová staví zajímavé parkúry s množstvím zákrut a překvapením, ale také s „pastmi&Ldquo;. Mnohý závodník skončil právě v těchto pastičkách s diskvalifikací. Neustále kontrolovala, zda jsou překážky postaveny bezpečně a dle regulí Klubu agility ČR. Tráva byla mokrá a mohla klouzat. Závodníci tento problém řeší obutím ve stylu fotbalových kopaček, ale i přesto rozhodčí snížila výšku skokových překážek.

foto foto

Součástí běhů byly i zkoušky v jednotlivých kategoriích, jejich úspěšnost byla o něco vyšší, než závodní běhy.

Po ukončení běhů v jednotlivých kategoriích jsme ocenili rychlé výsledky.

foto foto

Setkání se sportovně naladěnými majiteli naháčků je vždy příjemnou záležitostí snad i proto, že výsledky jednotlivých psů nejsou subjektivním posuzováním, ale dopředu víme, za co body ztratíme, za co získáme a kdy nás čeká diskvalifikace, bez rozdílů „barvy a pleti&Ldquo;. Stačí setina sekundy nepozornosti, nepřesné načasování povelu, nebo neočekávaná reakce psa a je to znát na výsledku. Někdy se nám to zdá kruté, ale je to spravedlivé. Většina z nás odchází s novou motivací a novými zkušenostmi. Škoda, že nás běhá tak málo, peruánci i číňánci jsou v běhu úžasní – rychlí a ladní. Mnozí majitelé se vymlouvají, že svému psu nestačí v rychlosti. Není to pravda, vše je jen v hlavě majitele – záleží na vedení člověka, pes dokáže pozorně sledovat svého pána, kam ho posílá a co mu pohybem svého těla naznačuje. Je to o dobrém tréninku, cílevědomosti a vytrvalosti. Na závodech vidíme lidi mladé i staré, jejich věk nehraje roli ve výkonech týmu.