Speciální výstava KCHN 2001 Lysá nad Labem

Opět po roce se mohli sejít všichni příznivci a obdivovatelé bezsrstých i chundelatých psích miláčků na Speciální výstavě Klubu chovatelů naháčů pořádané již tradičně při krajské výstavě psů společenských plemen první květnový víkend na výstavišti v Lysé nad Labem. Obě variety čínských chocholatých psů i peruánské naháče všech velikostních rázů posuzovala paní Olga Dolejšová spolu s energickou hospitantkou paní Zuzanou Brotánkovou.
Výstava probíhala v čistém prostředí hlavního pavilonu, kde měli dostatek prostoru jak majitelé se svými živými exponáty, tak i diváci. Na stole se od rána třpytily poháry a ceny pro vítěze a lidé se jen mohli sázet, kdože bude letos tím nej-nej-nej. Nejlepším jedincem speciální výstavy 2001. Pejskové se v kruhu natřásali, tancovali a předváděli své přednosti a klady, ale přísnému oku posuzovatelů neunikl ani jeden křivý vlásek. První místa obsadili skutečně naháčí i chlupáčí krasavci a kdo vyhrál, musel si svého úspěchu opravdu vážit.

Jak přibývá našich psů na počtu, přibývá i rozhodčích s patřičnou aprobací. Je to jen dobře. Více očí více vidí. Počet i kvalita číňánků a peruánů prudce stoupá, ale i dnes jsou mezi jednotlivci velké rozdíly. Ti, kteří před několika málo lety vítězili, často bez přítomnosti jakékoli konkurence, by si dnes již své prvenství asi těžko udrželi. Vývoj jde rychle kupředu a požadovaný typ zvířat se mění. S tím samozřejmě stoupají i nároky rozhodčích na exteriér a povahu vystavovaných zvířat. Budeme si tedy muset zvyknout, že známka "výborná" není samozřejmostí a náleží pouze jedincům skutečně špičkovým, a "velmi dobrá" znamená opravdu velmi dobré a ceněné vlastnosti našich psů. Navíc – koho by to bavilo, když by všichni odcházeli se stejným posudkem: "Vše výborné a vynikající". Lidé i psi jsou odjakživa tvorové soutěživí a potřebují porovnání, vítězství i prohry, aby život byl zajímavým. Musíme si uvědomit, že každý rozhodčí má "jiné oko", jiný vkus. Co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Nikdy nevíme dopředu, jak to celé dopadne. Výstavy jsou poutavé a přitažlivé právě svou jedinečnou a neopakovatelnou atmosférou, napětím, nervozitou, zklamáním a nadšením z nečekaného vítězství. Kdyby byly výstavy jedna jako druhá, nemělo by to zkrátka tu "pravou šťávu". A nezapomeňte, že nejkrásnějšího a nejmilejšího pejska na světě máte právě vy doma! Ať už chundelatého nebo nahatého.

Sláva vítězům - čest poraženým! Třikrát hurá Nejlepšímu psu speciální výstavy naháčů 2001, nádherné fenečce peruánského naháče ANDESITE Killa Pazzda paní Kateřiny Pangrácové. Obrovský modrý sametový pohár jí bude navždy tento úspěšný den připomínat.

Velké gratulace a dík za reprezentaci patří všem účastníkům závěrečných soutěží. První místo o nejlepšího veterána výstavy vybojovala peruánka ELWIG Elimar paní Lenky Bláhové, v párech zvítězila Jitka Hořáková s číňánky ANGELIKOU a AMADEEM Nezkrotná markýza a na skvělém pátém místě v konkurenci mladých se umístila nahá fenka čínského chocholatého psa GERRYA Modrý květ Gabrilely Noskové. Jen tak dál.

Autor: Ing. Hana Čtyroká  (05. 05. 2001)