Peruánský naháč v roce 2000

Rok 2000 skončil a je třeba bilancovat co se nám v tom uplynulém roce podařilo a co ne. Vzhledem k tomu že jsem poradcem chovu teprve pár měsíců doufám, že budete ke mě schovívaví. Mám Peruánské naháče velmi ráda, chovám je již téměř desetiletí a musím říci že je považuji za klenot mezi psy. V současné době vlastním tři feny. Téměř desetiletou Elwig Elimar, šestiletou Berenicu Panky a mimino Atawallpa Inka Pazzda, k tomu máme ještě pětiletou fenku Číňanku Ginny od Zlaté Samanty. Z těchto počtů je vidět že pejsci jsou prakticky má diagnóza, ale nestydím se za to a kdyby to šlo bylo by jich určitě víc.

V tomto článku bych chtěla přiblížit svou koncepci chovu, tak jak bych si to představovala a myslím že by bylo pro plemeno dobré. Nechtěla bych se opakovat ale určitě se nevyhnu tomu zopakovat slova paní Podařilové, předešlé poradkyně. Myslím, že v té době došlo k zásadnímu zvratu v chovu a jsem toho názoru že jen k dobrému.

Nejprve malou statistiku.
1) V roce 2000 bylo vydáno 11 krycích listů: 3 KL nebyly dosud využity, 1 je nakryto. 3 feny nezabřezly , 4 krát se narodila štěňata.
2) V roce 2000 se narodilo 8 vrhů štěňat ( a to i z KL vydaných v minulém roce 1999). Z toho bylo pes : HA 8 štěňat a PP 5 štěňat, fena: HA 16 štěňat a PP 1 štěně ( z toho uhynulo 1 HA pes, 1 PP pes a 1 HA fena).
3) Otcem štěňat byli tito psi: 3 krát Willabe Czech Grumpy a po jednom vrhu mají Diamond Panky, Bubáček Vespa, Aron od Zátoky, Win Hil´s Black Nugget, Dahn-Diamond vom Birkenzweig.

Další údaje nebudu znovu opisovat, neboť je vyčerpávajícím způsobem zpracovala paní Podařilová v minulém zpravodaji (t.j.4/2000).
V současné době máme 44 chovných psů a 33 chovných fen, je to dost málo na to že peruány chováme desetiletí. Ale to by ani tak nevadilo jako to že většina těchto jedinců pochází z příbuzenské plemenitby a dokonce větší část po dvě generace. U fen byl otcem 13 krát Elrond Elimar a pak v 7 případech Czech -Taschi Rimpo (což je jeho vlastní syn) a u psů je Elrond otcem 8 krát a Czech 7 krát. Z těchto počtů je jasně vidět jakým problémem je najít vhodného partnera pro krytí. A to tak aby byl co nejméně příbuzný a spojení bylo pro chov přínosem.

U chovných psů je dalším problémem to, že někteří psi jsou už poměrně ve slušném věku a tudíž je otázkou zda jsou ještě schopni reprodukce, ne-li to , zda vůbec žijí. Proto bych touto cestou chtěla požádat majitele fen i psů aby mi pomohli aktualizovat tyto seznamy. Uvítám každou zprávu o změně majitele, onemocnění i úmrtí.

Chtěla bych tedy nastínit koncepci chovu ve směru v jakém by se měl,dle mého názoru, ubírat.
1) Nedoporučovat úzkou příbuzenskou plemenitbu ( spojení bratr - sestra, nelze ve stavu naší populace opakovat). Je pravdou že z těchto spojení vznikali výstavně vynikající jedinci, ale je třeba i vidět jaké to má pro chov v našich podmínkách důsledky.
Úzká příbuzenská plemenitba mimo jiné způsobuje zhoršování zdravotního stavu, snižování reprodukce (méně početné vrhy), poruchy plodnosti, genetické vady atd. Můžeme být jen rádi, že zatím nás postihlo pouze snížení plodnosti.
2) Využívat i jedince průměrné ve spojení s exteriérově vysoce kvalitními, a to za předpokladu, že jsou si relativně nebo úplně nepříbuzní.
3) Nepříbuzné krytí v zahraničí. Je to vlastně nejlepší eventualita ale je jasné že to vždy není možné. Pro mnoho chovatelů nejde o to, že by nechtěli ale o to, že to prostě nejde. Je u nás velkým úspěchem to že máme tři krycí psi s cizí krví u nás doma. Dva ze SRN a pak z USA. Jde o velmi kvalitní jedince a jsou pro nás ohromným přínosem, ale je si třeba uvědomit že není možné využívat tyto psy na sto procent naší populace. Pokud dnes téměř všechny feny nakryjeme s nimi, jsme za pár let tam kde nyní.
4) Neopakovat spojení dvou partnerů několikrát po sobě. Maximum by mělo být dvakrát.

Úspěchy a neúspěchy.
Začala bych tím méně příjemným, a to jsou naše neúspěchy. V podstatě by se dalo říci, že je jediný a to, že se nám rodí málo štěňat. Je to tím že feny nezabřezávají a vrhy jsou méně početné. Snižuje se tím počet chovných jedinců, protože feny a psi z dřívějších plodnějších let pomalu stárnou a mladé krve je málo, aby je nahradila.

Úspěchů je mnohem více. Ať jsou to perfektní výstavní výsledky našich miláčků v líté zahraniční konkurenci nebo chovatelské úspěchy. Za veliký úspěch považuji narození dvou vrhů štěňat po cizích psech. První je ze zahraničního krytí, a to spojení Deianeira Panky s Win Hil´s Black Nuget. Narodilo se pět holých holek a všechny zůstaly u nás doma, je to výborný počin k ozdravění krve. Druhý je po Dahn-Diamondovi vom Birkenzweig a Aše Měsíční květina, jde o první vrh po tomto krásném psu a přinesl nám zase závan čerstvé krve nezatížené příbuzenskou plemenitbou. Z tohoto spojení se narodily tři holé holky, jeden holý kluk a jedem kluk chlupáč. Z kontroly vrhu, kterou jsem sama provedla, musím dodat, že se štěňata opravdu povedly. A to jak exteriérově (slibují opravdu mnoho - jsou hodně holá, uši vypadají na to že se co nevidět postaví a i celková stavba těla je velmi pěkná) a i povahově ( jsou velmi temperamentní a nebojácná). Snad nám také zůstanou doma a budeme je vídat na výstavách a budou využiti v chovu. Další cizí krev k nám přišla se psem Willabe Czech Grumpy, je velmi dobré, že je využíván ale zdá se mi že tři vrhy z osmi je přece jenom dost. Doufám však, že se to během dalších let srovná a krycí psi budou využíváni rovnoměrně a s větší možnou variabilitou. Pokud se budeme držet moderních zásad plemenitby věřím v to, že se náš chov překoná nynější úskalí a budou se nám rodit pouze zdraví a krásní psíci.

Na závěr bych ráda dodala, že jenom na nás záleží kam dospějeme, doufám že se budeme rozhodovat vždy s myšlenkou na dobro našich miláčků.Velmi ráda bych vám v tom byla nápomocná, pokud budou mé znalosti stačit a proto neváhejte, a budete-li mít důvěru, zavolejte mi. Budu se snažit ji nezklamat.

Autor: Lenka Bláhová  (01. 01. 2001)