Bonitační hodnocení - Cina

Čínský chocholatý pes (Chinese Crested Dog)

Aktuální barvy, používané pro čínského chocholatého psa.

Celkový vzhled
Malý, čilý, ušlechtilý pes se středně silnou až jemnou kostrou, hladkým tělem bez srsti (srst se nachází pouze na tlapkách, hlavě a ocasu) nebo tělem pokrytým měkkou "závojovitou" srstí. U tohoto plemene se vyskytují dva různé typy:

A ušlechtilý, kompaktní pes, požadované síly a kostry
B deer typ - lehký, energický typ s jemnou kostrou
C cobby typ - hrubší, s těžším tělem a silnější kostrou
D lehčí pes, slabá kostra, ale v rámci standardu FCI
E težší, ale v rámci standardu FCI
FX zcela netypický pro přílišnou jemnost, nesouladná stavba těla (vyřazující vada)
GX zcela netypický pro přílišnou mohutnost a hrubost, nesouladná stavba těla (vyřazující vaha)
HX jedinci vykazující fyzické či povahové abnormality

a) Hlava: ušlechtilá, bez nadměrných vrásek, lebka a čenich jsou stejné délky. Hlava působí elegantně s bdělým výrazem. Lebka je mírně zaoblená a protažená. Stop mírně, nikoli však nadměrně vyjádřen. Nos nápadný, úzký v souladu s mordou. Přípustné je jakékoliv zbarvení. Morda se mírně zužuje, nikdy však do špičky, je úzká, bez převislých pysků. Pysky jsou tenké, těsně přiléhající. Líce s čistými obrysy, jemné (ne silné) a ploché, zužující se do mordy.

1. kratší čenichová partie
2. delší, úzká čenichová partie
3. kratší lebka
4. kulatá lebka
5. úzká lebka
6. výrazné lícní kosti
7. jemná hlava
8. mohutná hlava
9. výrazný stop
10. volné pysky
11x výrazné disproporce a deformace, přetrvávající fontanela
12. široká hlava
13. méně brady

b) Chrup - čelisti: silné čelisti s dokonalým pravidelným nůžkovým skusem, to znamená, že horní zuby těsně překrývají spodní zuby a jsou kolmo postavené

1. nepravidelný skus
2. klešťový skus
3. slabý chrup
4. úzká horní čelist
5. úzká spodní čelist
6. široká horní čelist
7. široká spodní čelist
8. chybějící řezáky
9. chybějící špičáky
10. chybně uložené špičáky nebo řezáky
11x předkus, podkus, křivá čelist, zkřížený skus, výrazná chudozubost

c) Oči: natolik tmavé, aby se jevily černé. Bělmo není vidět vůbec, či jen v malém rozsahu. Oči jsou středně velké a posazené daleko od sebe.

1. světlé oko
2. kulaté oči
3. mandlové oči
4. malé oči
5. blízko posazené oči
6. vystouplé oči
7. viditelné bělmo
8x dravčí nebo nedopigmentované oko ( modré oko ), deformované oči

d) Uši: nasazené nízko: nejvyšší bod základny ucha je v rovině s vnějším koutkem oka. Uši jsou velké a vztyčené, lemované srstí či nikoliv, s výjimkou labutěnek (powderpuff) u kterých jsou přípustné klopené uši.

1. vysoko nasazené ucho
2. malé ucho
3. měkké ucho
4. tenké ucho
5. polovztyčené ucho
6x měkké, bezvládně ležící ucho nebo ucho příliš těžké u variety hairless, uzavřený zvukovod, deformovaný boltec, kupírované ucho

e) Krk - tělo: krk je tenký, bez volné kůže, dlouhý a ušlechtile se svažující do silných ramen. Při pohybu je nesenvysoko a mírně klenutě. Tělo je střední až dlouhé, pružné. Hřbet rovný, bedra pevná. Záď správně oblá a osvalená. Hrudník dosti široký a hluboký, žebra nejsou sudovitá. Hrudní kost nevystupuje. Hruď dosahuje k loktům. Spodní linie mírně vtažená.

1. krátký krk
2. delší formát těla vzhledem ke kohoutkové výšce
3. nevýrazný kohoutek
4. měkký hřbet
5. prohnutý hřbet
6. klenutá bedra
7. spáditá záď
8. přestavěná záď
9. mělký hrudník
10. úzký hrudník
14x sudovitý hrudník, deformace hrudníku
15x výrazně přestavěné tělo
16x výrazně krátký krk
17. výrazné předhrudí
18. klenutý hřbet
19. čtvercový formát

f) Ocas: vysoko nasazený, při pohybu nesený vzhůru nebo směrem ven. Ocas je dlouhý, směrem ke konci se zužuje, dosti rovný, není stočený ani zahnutý do strany. V klidu je přirozeně spuštěný.

1. kratší ocas
2. níže nasazený ocas
3. překlopený ocas
4. zatočený ocas
5. nesen stranou
6X výrazně krátký ocas, deformovaný ocas, kupírovaný ocas, zálomek

g) Hrudní končetiny: nohy jsou dlouhé a štíhlé, postavené pod tělem.
Ramena jsou čistá, úzká a dobře uložená vzad. Lokty těsně přiléhají k tělu. Nadprstí jemná, silná, téměř svislá. Tlapky výrazné zaječí, úzké a velmi dlouhé, s jedinečným protažením malých kostí mezi klouby, které se jeví jako zvláštní kloub. Drápy jsou středně dlouhé, jakkoli zbarvené.

1. kratší HK
2. širší postoj HK
3. strmé, nedostatečné nebo nevýrazné úhlení HK
4. volná lopatka, lokty
5. sbíhavé postavení HK
6. úzký postoj HK
7. vytočená tlapka
8. vtočená tlapka
9. kulatá tlapka
10. při chůzi přešlapují HK
11. měkké nadprstí
12. rozevřená tlapa
13x deformita hrudních končetin

h) Pánevní končetiny: postavené daleko od sebe. Úhlení PK musí být takové, aby hřbet byl rovný. Kolenní ohbí jsou pevná a dlouhá, plynule přecházející do hlezen. Hlezna jsou nízko uložená. Tlapky výrazné zaječí, úzké a velmi dlouhé. Drápy středně dlouhé, jakkoli zbarvené.

1. strmé úhlení PK
2. úzký postoj PK
3. rozbíhavý postoj PK
4. volnější koleno
5. sbíhavá, úzká hlezna
6. vytočená tlapka
7. kulaté tlapky
8. vázaný chod PK
9. rozevřená tlapa
10x výrazně sudovitý nebo kravský postoj PK
11 měkký nárt
12 vtočená tlapka

ch) Kůže a srst: kůže je jemná, hladká, na dotek teplá. Barva či kombinace barev srsti a kůže může být jakákoliv. U variety hairless je srst na hlavě -chochol- v ideálním případě začíná u stopu a po krku spadá do špičky. Na tlapkách -ponožky- v ideálním případě omezeny pouze na prsty, nesahají však nad vrchol nadprstí. Na ocase -chochol- je bohatý adlouhý, nachází se na dvou třetinách ocasu. Na žádném místě na těle se nevyskytují velké plochy srsti. U variety powderpuf se srst skládá z podsady s měkkým závojem dlouhé srsti, která je charakteristickým znakem.

1. mezityp
2. zrnitá kůže
3. hrubší kůže
4. slabší osrstění hlavy